Isı yalıtımı mı yaptıracaksınız ? Lütfen kulak verin !

Isı yalıtımı ile enerji tasarrufu elde etmek için bir çok bina ve site yönetimi kolları sıvadı ve mantolama konusunda araştırma yapıyor, teklif topluyor. Mantolama konusunda çalışan bir çok işletme ve şahıs var. Doğru mantolama malzemesi ve uygulama yöntemi ile ilgili de farklı iddialarla karşılaşılabiliyor.

Şimdi size iyi mantolama uygulamaları ile ilgili tavsiyelerimizi ve sizin için neler yapabileceğimizi sıralayacağız:

Binanızın mevcut yalıtım durumu hakkında bilgi sahibi misiniz ?

Binanın mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olmadan ısı yalıtım malzemesi seçimi yemeğinizin tadına bakmadan tuz dökmek gibidir. Yeteri kadar değil rastgele tüketimdir. Termal görüntüleme ve TS 825 standardına göre yapılan hesaplama ile binanızın mevcut ısı ihtiyacı konusunda fikir sahibi olun, mevcut durumu hakkında bilgiyi masaya koyup iyileştirme için ihtiyaç olup olmadığına kesin karar verin.

Hangi ısı yalıtım malzemesini kullanmalısınız ?

Yalıtım malzemesi seçimi yapının ısıtma ihtiyacına göre hesaplanmalıdır. Her zaman kalın ısı yalıtım malzemesi kullanımı optimum faydayı sağlamaz. Aksine ısı yalıtım malzemesinin aşırı kalın kullanılması bina yüzeyi ile yalıtım malzemesi arasında yoğuşmaya neden olabilir. Bu yoğuşma arada küf-bakteri oluşmasıyla koku ve sağlıksız ortam oluşturur, aynı zaman da yalıtım malzemesinin kısa sürede bina yüzeyinden kalkmasına da neden olabilir. Isı yalıtım malzemesi optimum kalınlığın üzerine çıktığında sağlayacağı fayda aynı oranda artmamakta, ödediğiniz malzeme parasına oranla istenilen fayda sağlanamamaktadır. Bu nedenle doğru malzeme türü ve kalınlığının belirlenmesi için TS 825 standardına uygun mühendislik hesabının yapılması gerekmektedir.

Mantolama işleminden sonra binanızın yeni enerji tüketim sınıfı ne oldu ?

Isı yalıtımı için mantolama işleminden sonra binanızın yeni enerji tüketim sınıfını gösteren enerji kimlik begesine sahip olmanız, eski durum ile karşılaştırma yapma imkanı sağlar ve harcadığınız yalıtım masraflarına karşın ne kadar tasarruf elde edebileceğinizi, bu tasarrufla harcadığınız parayı ne kadar sürede amorti edebileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Ek olarak termal kamera ile görüntüleme yapılarak mantolama işleminde kusur olup olmadığını, tüm ısı kaçış noktalarının düzgün şekilde yalıtılıp yalıtılmadığını görebilirsiniz.

Sizin için neler yapabiliriz?

enerji bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi olarak : Binanız için ısı yalıtımı ile ilgili ön etüt çalışması gerçekleştiriyoruz. Paranızı maksimum fayda elde edebilecek şekilde harcayarak ısı yalıtımı yaptırmanıza yardımcı oluyoruz.

Bina ısı yalıtım etüdü kapsamında şu hizmetleri alırsınız :

  • TS 825 standardına göre yapılan hesaplama ile en uygun yalıtım malzemesinin seçilmesi
  • Termal kamera ile ısı kaçış noktalarının görüntülenmesi
  • Mantolama hizmeti alımı için teknik şartnamenin hazırlaması
  • Talebe göre mantolama sonrası enerji kimlik belgesinin düzenlenmesi